זכויות רפואיות

מה הם זכויות רפואיות ומה אתם צריכים לדעת לגביהם

זכויות רפואיות Min

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

זכויות רפואיות הן הזכויות שיש לאנשים לקבל החלטות לגבי הטיפול הרפואי שלהם. אלה כוללים את הזכות לסרב לטיפול, הזכות לדעת על מצבים וטיפולים רפואיים, והזכות להשתתף בהחלטות על הטיפול בהם.

האיגוד הרפואי העולמי זיהה את אלה כזכויות אדם, לא רק כזכויות הפרט. הם אומצו על ידי מדינות רבות ברחבי העולם. חוקת ארצות הברית מבטיחה חלק מאותן זכויות במגילת הזכויות שלה.

חשוב לדעת

זכויות רפואיות קיימות כבר זמן רב. ככל שהזמן התקדם, כך גם החוקים המסדירים את הזכויות הללו. חשוב להתעדכן בשינויים אלו כדי שתוכלו להיות מודעים לבריאות שלכם ומהן האפשרויות שלכם מבחינת טיפול.

במדינות מסוימות, למטופל יש את הזכות לקבל החלטות רפואיות בעצמו, אך במדינות אחרות, קיימת היררכיה של אנשים המורשים על פי חוק לקבל החלטות רפואיות בשם המטופל. ברוב המקרים, אנשים אלה הם בני משפחה או בני זוג שהוגדרו כמיופה כוח רפואי.

חשוב להכיר את היסודות של זכויות רפואיות. ישנם היבטים רבים ושונים של זכויות רפואיות וחשוב לדעת מהן וכיצד הן משפיעות עליכם.

מה הם הזכויות

זכויות רפואיות הן אוסף של חוקים המגנים על בריאותו ובטיחותו של המטופל. הזכות הרפואית הראשונה היא הסכמה מדעת, כלומר למטופלים יש זכות לדעת את כל המידע על הטיפול בהם. למטופלים יש גם את הזכות לסרב לטיפול או לבקש טיפול נוסף אם הם חשים בכך.

הזכות הרפואית השנייה היא סודיות, כלומר, רופאים אינם יכולים לחשוף מידע על המטופל ללא הסכמתם, אלא אם כן קיימות נסיבות מיוחדות כמו התעללות בילדים או התעללות בקשישים. הזכות הרפואית השלישית היא פרטיות, מה שאומר שרופאים צריכים לתת לחולים חדרים פרטיים כשהם בבית החולים.

הזכויות הרפואיות הרביעיות הן סירוב מושכל, כלומר למטופלים יש זכות לסרב לכל טיפול מכל סיבה שהיא - גם אם זה יציל את חייהם - ובחירה מושכלת, כלומר למטופלים יש זכות לבחור לא רק אילו טיפולים הם מקבלים אלא גם אילו טיפולים גם הם לא מקבלים.

תפריט נגישות אתר